Vajina Daraltma Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vajina Daraltma Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Estetik cerrahinin genital organlar üzerindeki müdahalelerinde kadınları ilgilendiren vajina daraltma ameliyatı da vardır.

Tıp dilinde vajinoplasti olarak geçen vajina daraltma ameliyatı son yıllarda ülkemizde de yoğun biçimde uygulanmaya başlandı. Bu hususu bir çeşit cinsel bilinçlenme olarak görebilir ve kişisel tercihler içinde değerlendirebiliriz.

Estetik Cerrahi ve Neden Vajina Estetiği?

Türkiye plastik cerrahi olarak da bilinen estetik cerrahi alanında dünyada sözü geçen bir ülke haline geldi. Doğuştan gelen yapı bozuklukları neredeyse tamamen düzeltilebiliyor, ayrıca çok bilinen bir örnek verecek olursak, çok daha biçimli bir burnunuz olabiliyor mesela. Organların dış görünüşlerini değiştiren estetik cerrahi genital organları konu aldığı zaman genital estetik kavramı ortaya çıkıyor ve vajina daraltma ameliyatları bu alanın sıklıkla uyguladığı bir müdahale biçimi şeklinde yaşanıyor. Bütün ameliyatların taşıdığı riskleri taşısa da sonuçta hiçbir negatif sonucu görülmeyen ameliyatlar bunlar.

Kadın anatomisi içinde dıştan görünmeyen bir organ olan vajinaya daraltma anlamında yeniden form kazandırılmaktadır. Çünkü vajina özellikle doğumlar nedeniyle zamanla esnekliğini kaybedebilir. İlerleyen yaşlar ve menopoz, aşırı kilo alma veya verme de vajina esnemesinin nedenleri arasındadır. Sonuçta cinsel ilişkinin yeterince haz vermemesi ve gene ilişki sırasında vajinadan sesler gelmesi gibi istenmeyen sonuçlar yaratmaktadır. Bunlar da hem kadınların hem erkeklerin psikolojisini bozan cinsel problemler içindedir. Çare vajinoplasti operasyonu olarak ortaya konmuştur. Çünkü yolunda gitmeyen bir cinsel hayat insan hayatında büyük sorunlar yaratan, insanı mutsuz eden bir durumdur. Özellikle kadınların kendilerine karşı olan özgüvenleri bu durumda büyük hasar görmektedir. Gevşek vajina aynı zamanda idrar kaçırmanın da nedenleri arasındadır.

Vajina Daraltma Operasyonları Nasıl Yapılır?

Kadınlarda pelvik taban olarak geçen leğen kemiği (pelvis) içinde mesane, rahim, yumurtalık ve kalın bağırsakların son kısmı olan rektum bölgesi ile kadın cinsel organı olan vajina vardır. Bu organlar kas tabakası ile çevrelenmiştir. Bu tabakaya pelvik taban denir. Sözünü ettiğimiz estetik müdahale ile daha sağlam bir pelvik taban ve darlaşmış bir vajina kanalı elde edilmektedir. vajinanın arka duvarından parça alınır ve gevşemiş kaslar takviye edilip sıkılaştırılır. Bütün bu kesiler son aşamada kendi kendine eriyen ameliyat iplikleri ile kapatılır.  Sonuçta operasyona ait bir iz genital bölgede kalmaz. (Başka bir genital estetik operasyon olan iç dudak küçültme operasyonları – labioplasti sonrasında da iz kalmaz.) Bütün bu operasyonlar artık tekniği oturmuş, çok yapılan cerrahi müdahalelerdir.

Neden Vajina Daraltma Operasyonu?

Bu yazının amacı vajina daraltma operasyonu nedir sorusuna yanıt vermektir fakat işin teknik ayrıntılarından çok sonuçları hakkında konuşmak toplum sağlığı açısından daha yararlı olacaktır. Çünkü bu ameliyatlar daha kaliteli bir cinsel hayat ve kişisel mutluluk yaratmaktadır. Böylece zaten hayatları boyunca çeşitli cinsel sorunlar ile karşılaşan kadınlar yeniden özgüvenlerine kavuşabilirler. Estetik operasyonlar arasında sayılan pek çok işlemi bu şekilde nitelendirebiliriz. Örneğin kişisel tercihe bağlı olarak büyültülen veya küçültülen ama sonuçta yeniden şekillendirilen göğüsler de kadınlar için bir mutluluk ve özgüven kaynağıdır. Bu yüzden estetik cerrahiyi bir çeşit psikolojik destek olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

Daha geniş anlamda düşünüldüğünde vajina daraltma operasyonları kadının cinsel hayatına sahip çıkmasıdır. Tecavüzler, çocuk tacizleri, yenilen dayaklar, baba baskıları hatta kadın cinayetleri ne yazık ki toplumda bir türlü yolunda gitmeyen cinsel hayatın hem nedenleri hem sonuçları içindedir. Bu açıdan bakıldığında vajina daraltma operasyonları kadınlara yeniden güç veren tıbbi çözümdür. vajina görünen bir organ değildir fakat durumu bir bütün olan insan psikolojisini derinden etkiler.

Kadınların morali bozulduğu zaman kuaföre giderler sözü bir dereceye kadar doğrudur. Cinsel organı bakımından sıkıntıda olan kadının çok daha fazla moral çöküntüsü yaşayacağı da bir başka gerçektir. Kalitesi yükselmiş bir cinsel hayatın birlikteliklerde ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Operasyon sonrası cinsel haz ve orgazm hissi artacak, bunu partner de fark edecektir.

Vajina Daraltma Operasyonlarını Kimler Olabilir?

Adet döneminde olmayan ve 18 yaş üstündeki her kadına kişisel tercihe bağlı olarak bu operasyonlar yapılabilir fakat esneklik kaybı genç yaşlarda olmayacağı için esas hasta grubunun 50 yaş ve üstü kadınlar olduğunu eklemeliyiz. Estetik cerrahları 70 yaşında olan pek çok hastalarının olduğunu belirtmektedirler. Bu operasyon estetik olarak tanımlanır ve bu yüzden (eğer fizyolojik açıdan zorunlu değilse) devlet hastanelerinde değil, özel kliniklerde yapılmaktadır. İşin burasında dikkat edilecek husus uzman doktorlara başvurulması gerektiğidir.

Konu ile ilgili sık sık sorulan sorulardan birisi de vajina daraltma operasyonları kızlık zarı ilişkisidir. Tıp dilinde hymen olarak geçen kızlık zarı vajina dudakları arasında ama yaklaşık dört santim kadar içerdedir. Bu yüzden yapılan müdahalenin kızlık zarı ile hiçbir ilgisi yoktur. Gerekiyorsa bakire hanımlar bile bu ameliyatı olabilirler. Zaten bu gibi durumlarda mutlaka estetik sorunlardan farklı olarak düzeltilmesi gereken fizyolojik bozukluklar da söz konusudur.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir