Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Estetik cerrahide hymenoplasti olarak geçen kızlık zarı dikimi hakkında doktorunuzun ilk söyleyeceği şey bu operasyonun tamamen kişisel kararınızın sonucu yapılacağıdır.

Toplum içinde kızlık zarı muayenesi ve bekaret gibi yoğun psikolojik baskı oluşturan bir konu neticesinde ortaya çıkan bu cerrahi çözüm öncesi kadınların yoğun bir karar verme süreci yaşadığı malumdur. Bu süreçte dikkat edilecek hususlardan birisi de operasyonun tamamen uzman ellerde, sağlık merkezlerinde yapılması gerektiğidir. Kadınların kendi bedenleri üzerinde son sözü söyleme hakları vardır fakat bunun insan sağlığını tehlikeye atmayacak biçimde yapılması çok önemlidir.

Jinekoloji ve Kızlık Zarı Dikimi

Kısaca kadın hastalıkları dediğimiz ve kadında cinsellik ile üremeyi sağlayan organların sağlığı ile ilgilenen hekimlik dalı jinekolojidir. İşin içine estetik konusu da katılarak hymenoplasti adını alan kızlık zarı dikimi operasyonları da bu uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Ve sonrasında normal bir evlilik hayatı sürdürülebilir. Doğum yapmış bayanlar bile bu operasyonu seçebilirler. Yapılan operasyon ancak gene bir uzmanın muayenesi sonucu anlaşılabilir. Konuyla ilgili merak edilen soruları genel anlamda şöyle yanıtlayabiliriz;

  • Konu hasta ile doktoru arasında kalacaktır.
  • Operasyon kadının yaşayacağı ilişki öncesinde ve ilişki sırasında anlaşılmaz, parmakla hissetmek mümkün değildir. Zar eski yırtılmamış haline gelmiştir.
  • Beklenen kanama yaşanacaktır.
  • Ne zaman yırtıldığı veya önceden kaç defa ilişkiye girildiği önemli değildir.
  • Değişik yapıda olan kızlık zarlarının (örneğin kalın veya esnek) hepsine uygulanabilir. İnsan uzuvları nasıl farklı oluyorsa kızlık zarı da her kadında değişiktir. Bu durumun çiftler arasında iyice bilinmesi yaşanacak “ilk gece” sıkıntılarını çözmeye yardımcıdır. Masumiyet ispatlama çabası kadınları her zaman çok zor durumda bırakır, onların hayatında bir kabus halini alabilir. Örneğin esnek kızlık zarlarına sahip olan kadınlar gerdek gecesi sonrası, bilip bilmeden toplum baskısına uğrarlar. Ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerinin bir nedeni de budur.
  • Kızlık zarı dikimi operasyonları sadece bekaret amaçlı yapılmaz. Bu zar üst genital organlara erişme zorunluluğu altında yapılan bazı operasyonlar sonrasında da onarılabilir yani opere edilebilir.
Genital Gençleştirme

Kızlık Zarı Dikimi Konusunda Uzman Çözümler

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin..

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılıyor?

Bu konuda söz konusu operasyonlar kalıcı ve geçici olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Geçici dikimler örneğin belirlenen düğün tarihinden on gün önce yapılan cerrahi işlemdir. Önceden yırtılmış zarın karşılıklı kısımları bir araya getirilir ve ten renginde olan, sonradan vücut tarafından emilecek iplikle dikilir. Cinsel ilişkinin tarihinin belli olduğu durumlarda söz konusudur. Fakat ilişki konusunda bir tarih söz konusu değilse kalıcı kızlık zarı dikimi doktorlarca daha çok tercih edilmektedir. Bu operasyonda kadının vajen dokusundan yeni bir zar yapımı söz konusudur. Bu durumda yıllar sonra yaşanacak bir ilişkide bile beklenen kanama gerçekleşir. Operasyon sonrası komplikasyon oluşması çok önder görülen bir durumdur, sadece hafif ağrı ve yanma hissedilir. Yatak istirahati yapmak, doktorun uygun gördüğü ilaçları kullanmak ve bir hafta sonra kontrole gitmek yeterli olmaktadır. Hasta sonrasında normal hayatına dönebilir. Müdahale genel anestezi altında yapılmışsa bile hastanın uzun süre yatması gerekmez. Ama sonuçta oturma, kalkma, yürüme ve tuvalet sırasında hareketli olan bir yüzey söz konusu olduğu için özen göstermeniz istenecektir. Müdahaleden sonra bir hafta kadar kesin dinlenme imkanı olmayan kadınlara kalıcı dikim fazla önerilmez. Bu operasyonu fleb kaldırma yöntemi olarak da okuyabilirsiniz. Her iki operasyonda da hastanın mahremiyeti öncelikli konudur. Kızlık zarı dikimi Ankara il merkezinde yapılıyor mu gibi yer belirleyen sorulara ise evet, hem Ankara hem de pek çok büyük şehirde yapılıyor cevapları verilmektedir. Bu operasyonları gerçekleştiren uzman doktorların kendi sitelerinde çok daha geniş açıklamalar ve iletişim bilgileri yer almaktadır.
Genital Bölge Estetiği - Genital Gençleştirme Op. Dr. Esra Demir Yüzer Genital Bölge Beyazlatma

Op. Dr. Esra Demir Yüzer

Kadn Hastalıkları Uzmanı

Doktorumuz Hakkımda Detaylı Bilgiyi Hakkımda sayfamızdan bulabilirsiniz.

Bunları İncelediniz mi?

Genital Bölge Beyazlatma

Genital Bölge Beyazlatma hakkında detaylı bilgiyi sitemizden bulabilisiniz.

Genital Bölge Beyazlatma

Detaylar İçin Tkla

Bunları İncelediniz mi?

Vajina Daraltma

Vajina Daraltma hakkında detaylı bilgiyi sitemizden bulabilisiniz.

Vajina Daraltma

Detaylar İçin Tkla

Kızlık Zarı Dikimi İşleminin Fiyatları

Geçici veya kalıcı olarak çeşitlenen bu cerrahi işlemler hakkında en çok sorulan sorulardan  birisi de fiyatlardır. Kızlık zarı dikimi fiyatı da tamamen doktor ve hasta arasında kararlaştırılacak bir konudur. Doktorla ilk iletişim süreci içinde size hem randevu almak hem de rakam belirlemek konusunda yardımcı olunacaktır. 

Rakam belirlemeyle birlikte işin psikolojik boyutunu bir kez daha düşünün. Olay çok yönlüdür ve sonuçta belki de bir ömür boyu birlikte yaşayacağınız kişiye karşı açık olmanız daha iyi olabilir. Doktorunuz bu konuda sizin alacağınız kararı destekleyecektir. Adını kızlık zarı anlamına gelen “hymen” kelimesinden alan hymenoplasti operasyonları pek çok kadın için kesin çözüm olarak görülmektedir ama beraberinde yaşanacak psikolojik sorunları da bir düşünün. Gelin adaylarının moralini yükselten bu cerrahi müdahale vücut sağlığınız açısından sorun çıkarmaz fakat sonrasında değişik psikolojik açmazlar yaratabilir.

Kızlık Zarı Dikimi ve Kızlık Zarı Muayeneleri

Kadınlar için hiç hoş olmayan muayeneler arasında kızlık zarının incelenmesi de vardır. Normal jinekolojik muayeneye benzeyen bu işlem ancak savcılıktan alınan yazı çerçevesinde, kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından yapılır. Uzman öncelikle muayene olan kişiye ve ancak onun rızası varsa yanındakilere sonucu söyleyebilir. (Bilgisizlikten ve illa kanlı çarşaf görme baskısından kaynaklanan durumlarda çoğu uzmanın gencecik ve masum gelin kızın durumuna bakarak çok üzüldüğünü ve sinirlendiğini tahmin edebilirsiniz.) Muayene sonucunda resmi bekaret raporu verilir ve bu rapor ancak o an için geçerlidir. Sonrasında bir hükmü yoktur.

Kızlık zarı, bekaret, kızlık zarı dikimi nasıl yapılır gibi konular sağlıklı bir cinsel yaşam sürülmesi, cinsel eğitim ve toplumda sağlıklı bireyler olması açısından önemlidir, üzerinde konuşulması gereken konulardır. Bazen kadınların canı verilecek bu cinsel eğitim sayesinde bile kurtulabilir. Aynı şekilde kadınlar bu eğitimler sayesinde cinsel açıdan kandırılma ve kullanılma gibi problemleri yaşamayabilirler. 

Play Video
Play Video
Play Video