Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajinoplasti Nedir

Genital estetik alanında sözü edilen vaginoplasti operasyonları hakkında  vaginoplastiminimum kelimesine de  rastlayabilirsiniz.

Kavram hakkında yapılan ilk aramalar vaginoplastiminimum nedir olarak başlasa bile yönlendirilecek alan vaginoplasti olacaktır. Konu en genel tanımı ile vagina daraltma operasyonları olarak geçmektedir.

Estetik Operasyonlar ve Vagina Estetiği

Ülkemiz estetik cerrahi alanında dünyada söz sahibi olan ülkeler arasındadır. Özellikle saç ekimi gibi çok yaygın olan estetik operasyonları dünyada ABD ve Brezilya ile birlikte en fazla yapan üç ülkeden biriyiz. Şüphesiz hem kalite hem uygun fiyat ikilemi bu talebi doğruyor. Estetik cerrahinin diğer dalları olan burun estetiği, göğüs estetiği gibi konularda da artık Türk doktorlarına güveniliyor. Şekli bozuk olan kulak kepçesini düzeltmek için kalkıp ABD’ye giden bir hastaya “Neden buraya geldiniz, bu ameliyatlar en iyi sizin ülkenizde yapılıyor zaten” denmesi doktorlar arasında unutulmayan anekdotlardandır.

Türkiye plastik cerrahi olarak da bilinen estetik cerrahi alanında dünyada sözü geçen bir ülke haline geldi. Doğuştan gelen yapı bozuklukları neredeyse tamamen düzeltilebiliyor, ayrıca çok bilinen bir örnek verecek olursak, çok daha biçimli bir burnunuz olabiliyor mesela. Organların dış görünüşlerini değiştiren estetik cerrahi genital organları konu aldığı zaman genital estetik kavramı ortaya çıkıyor ve vajina daraltma ameliyatları bu alanın sıklıkla uyguladığı bir müdahale biçimi şeklinde yaşanıyor.

Bu yüzden vagina estetiği gibi nazik bir konuda da doktorlarımıza sonuna kadar güvenebilirsiniz.

Normal Formu Deforme Olabilir

Kadınlarda ve erkeklerde cinsellik ve üreme ile ilgili yapı genital organ olarak tanımlanır ki bunlar genel anlamda erkeklerde penis, kadınlarda vaginadır. İç kısımda yer alan ve görünmeyen bir organ olan vaginanın normal formu geçen yıllarla birlikte deforme olabilir. Doğumlar onun esnekliğini azaltır ve vaginal kanal genişler. (Aşırı kilo alma veya aşırı kilo verme ile menopoz dönemi de aynı sonucu doğurabilir.) Bu durum cinsel ilişkilerden yeterince haz alınmamasına neden olur, ayrıca ilişki sırasında vaginadan sesler de gelebilir. Bütün bunlar kadınların psikolojisi etkileyen estetik sorunlar arasındadır.

Vagina kaslarının gevşemesi idrar kaçırma ve organın aşağı sarkması gibi durumları da yaşatabilir. İşte bütün bu sorunların çözümü için vaginoplasti operasyonları devreye girer. Estetik uzmanı doktorlar olarak bu ameliyatların da son yıllarda penis büyütme ameliyatları ile birlikte yaygınlaştığını eklemek isteriz.

Genital Gençleştirme

Vajina Daraltma İşlemlerinde En Ekonomik Fiyatlar..

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin..

Nasıl Yapılıyor?

Genel anlamda operasyonlar hakkında kısaca bilgi vermek gerektiğinde vaginanın arka duvarından parça çıkarıp aldığımızı, gevşemiş kasları takviye edip sıkılaştırdığımızı ve son olarak kesilen yerleri kendi kendine eriyen dikişler kullanarak kapattığımızı açıklıyoruz. Müdahale sonrası daha sağlam bir pelvik taban ve darlaştırılmış vagina kanalı elde edilmektedir.  İsteğe bağlı olarak iç dudak küçültme operasyonları (labioplasti) da yaptığımız estetik müdahaleler arasındadır. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu işlemler genel anestezi ya da epidural denilen yarım anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Vaginoplasti ameliyatı nasıl yapılır sorusuna verilen bu yanıtlar sonucunda bu estetik müdahalenin tekniğinin gayet başarılı olarak yerine oturduğu, sonrasında büyük sorunlar yaşanmayacağı da anlaşılmaktadır. 

Vagina Operasyonları Sonrası Oluşabilecek Riskler

Fakat her cerrahi operasyon risklidir kuralına uygun olarak şüphesiz bu türlü uygulamalarda da az bir miktar risk payı vardır. Kanama, enfeksiyon, sert yara izi oluşumu görülebilir. Ağrı, şişme ve lekelenmeler yaşanabilir. Fakat bunların içinde en önemli olan enfeksiyon riski antibiyotik kullanımı ile en aza indirgenmektedir. Vaginoplastiminimum kavramını burada bir kez daha kullanabiliriz. Ortalama olarak bir ay cinsel ilişkiden kesinlikle kaçınılması da öğütlerimiz arasındadır. Ayrıca tampon gibi sert cisimlerin vaginayla temas etmemesi gerekmektedir.

Konu hakkında hastalarımızın en çok sorduğu sorulardan birisi de daraltılmış vaginanın normal doğumu etkileyip etkilemediği yönündedir. Eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız vaginoplasti ameliyatı olma kararınızı doğumdan sonraya bırakmanız çok daha uygun olacaktır.

Genital Bölge Estetiği - Genital Gençleştirme Op. Dr. Esra Demir Yüzer Genital Bölge Beyazlatma
Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Kadn Hastalıkları Uzmanı

Doktorumuz Hakkımda Detaylı Bilgiyi Hakkımda sayfamızdan bulabilirsiniz.

 

vaginoplasti ameliyatı nasıl yapılır

Estetik Cerrahi ve İnsan Psikolojisi

Yağ aldırma, karın germe, göğüs ölçüsünü küçülme, büyültme ya da dikleştirme, burun estetiği gibi konularda çeşitlenen estetik cerrahi vaginoplasti ile vücudun görünmeyen kısımlarını bile düzeltebiliyor. Görünmüyorsa ne gerek var diye bir soru bizim işimizde sorulmaz. Çünkü insan vücudu bir bütündür ve kişi psikolojik olarak her anlamda kendini düzgün hissetmek ister. Hastaların özgüvenlerini geri getirmenin cerrahi çözümü estetik müdahalelerden geçer ve vaginoplasti de bu estetik operasyonlar içinde çokça yapılan bir uygulamadır. Sonuçta çiftler arasında yaşanan cinsel hayatın kalitesi artacak, bu da kişilerin mutluluğunu çoğaltacaktır. Pek çok evliliğin temelinde cinsel sorunlar olduğunu unutmayınız. Estetik cerrahi ile biz bu sorun yaratan durumları fizyolojik açıdan çözüyor ve psikolojiyi destekliyoruz. Düzeltilebilecek vücut kusurlarının estetik cerrahi ile düzeltilmesi sonucunda yaşanan psikolojik rahatlamanın boyutunu tahmin edebilirsiniz.

Eğer vagina daraltma operasyonu olmaya karar verdiyseniz öncelikli olarak uzman doktorlara başvurmanız gerekiyor. Bu süreçte nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağını size en iyi doktorunuz anlatacaktır. Lütfen kulaktan dolma bilgilere ya da vaginoplasti ameliyatı fiyatları konusunda ucuz rakamlar aramaya yönelerek sağlığınız ile oynamayınız. Estetik operasyonlar sağlık açısından zorunlu değilse devlet hastanelerinde yapılmaz. Vaginoplasti operasyonları da bu yüzden özel hastanelerde ve kliniklerde gerçekleştirilmektedir. Adet döneminde olmayan bütün kadınlar üzerinde uygulanabilir. Aynı zamanda bu ameliyatların kızlık zarı ile hiçbir ilgilerinin olmadığını da eklemek isteriz. Kızlık zarı denilen yapı (hymen) vagina dudaklarının yaklaşık dört cm. kadar içindedir. Bu yüzden bakire hanımlar da dilerlerse bu ameliyatı olabilirler.

Operasyonlarda üst yaş sınırı da yoktur. 70 yaş üstünde pek çok kadının hastamız olduğunu eklemek isteriz.

Vaginoplasti Ameliyatı ve Cinsel Hayat Hakkında Diğer Bilgiler

Bu ameliyatlar sonrasında alınan cinsel haz ve orgazm hissi çoğalır, klitoral baskı daha iyi hissedilir, performans artar. Konunun burasında klitorisden bahsetmek de gerekiyor. Vaginanın yapısında küçük dudakların yani labium minörlerin üst birleşme kısmında yer alan bölüm olan klitorisdir. (G noktası olarak da duymuş olabilirsiniz) Kadınların cinsel organları arasında üreme ile ilgisi olmayan, sadece cinsel işlevi bulunan tek yapı budur. İdrar yolu onun içinden geçmez. Uyarıldığı zaman klitoris kabarır ve genişler. Fantastik düşünceler bile onun çapını genişletebilir. (Zaten Antik Yunanca’da kelime yüksek tepe anlamına gelir.) Bu durumda kadınlar pelvis denilen leğen kemiği bölgesinde bir doygunluk hissi ve boşalma isteği duyarlar. Klitoris gövdesi uyarıldığında normalin beşte biri ölçüsünde büyüyebilir. Bu da erkeklerdeki sertleşme ile eş anlamlı sayılmaktadır. Fakat klitoris uyarılması için muhakkak cinsel birleşme şart değildir. Bu yüzden bakirelerdeki cinsel tatminin yolu klitoral uyarılmadan geçer. Cinsel bilgiler ve vaginoplasti ameliyatına neden gerek duyulur sorularına yanıt verirken bu hususların da bilinmesi yararlı olacaktır. Amaç kişileri mutlu eden bir cinsel hayata fizyolojik çözümlerle destek sağlamaktır.

Labioplasti Operasyonları

Genital estetik operasyonlar içinde kombine bir yaklaşım olarak vaginoplasti ile beraber ele alınan labioplasti ameliyatları ise vagina girişindeki iç dudaklar (labium minus) ve hemen dışında görülen dış dudaklar (labium majus) üzerinde yapılan düzeltme işlemleridir. Normalden daha büyük ya da sarkık olma durumunda bu operasyona gerek duyulur. Bazen karşılıklı olarak duran bu dudaklarda asimetri de görülebilir, çözüm gene labioplasti operasyonlarından geçer. Genital estetiğin bütün çeşitleri gibi labioplasti operasyonları da öncelikler hastanın kendine güvenini yerine getirir. Daha sonra yaşanacak birlikteliklerin çok daha sağlıklı olmasına yol açar. Bu operasyonlarda da atılan dikişler zamanla vücut tarafından emilir ve iz bırakmaz. Hasta ile doktor arasında olan mahremiyet esası bütün estetik müdahalelerde kesinlikle geçerlidir. Ne yapıldıysa sizle doktorunuz arasında kalacaktır.  

Bunları İncelediniz mi?

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı dikimi hakkında detaylı bilgiyi sitemizden bulabilisiniz.

Kızlık Zarı Dikimi

Detaylar İçin Tıkla

Bunları İncelediniz mi?

Labioplasti

Labioplasti hakkında detaylI bilgiyi sitemizden bulabilisiniz.

Play Video
Play Video
Play Video