Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedeniyle cinsel ilişki olduğu irade dışı yani irade dışı kasılmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Kişinin cinsel birleşme profilini vajinal kasların istem dışı kasılması içindir cinsel birliktelerinin gerçekleşmesidir. Vajinismus nedenleri kişiden kişiye bakın gösterir. Acıdan duyacağı düşüncesiyle korku duymasıdır. Vajinismus sorunu olan bir dizi çeşitli cinsel deneyimde yaşadığı olumsuzluklar ve bilinçaltına yerleşmiş olumsuz kodlamalar, kaygılar, ortak namus kavramına bakış açısı tüm bunlar vajinismus için bir nedendir.

 

Bu zorlu süreç süreç aşmak ve bu hastalık yenmek için hekimin bunun bir hastalık tedavisi ve nedeni kendisinin istemesi halinde 'bunun psikolojik destek ile çözülebileceği anlatılmalıdır. Adım adım vajinismuslu vajinismus nedeninin fizyolojik bir hastalık tedavisi için gerekli bir adımdır. Dünyada en çok kullanılan vajinismus tedavi yöntemleri arasında bilişsel ve davranışsal terapiler yer almaktadır. Vajinismus nedenleri psikolojik ise, bilinçsel tedavi denilen tedavi ile bu sorun saatleri içinde çözümlenebilir. Bunları birbirinden ayırmak, hastalığa tanı koymak nedenlerini tespit etmek için bu süreç fazla uzatmadan eşinizle birlikte bir uzman doktora başvurup, yardım alınmalıdır.

 

Vajinismusun Psikolojik İncelemesi

 

Vajinismusun nedenleri psikolojik olarak incelendiğinde, çocukluk döneminden kalma bilinçaltında cinsellik ile ilgili taciz, tecavüz gibi kötü olaylar vajinismus nedenleri olarak sayılabilir. Vajinismus bilinçaltındaki cins dışı ilgili yanlıştır ve korku neden bir rahatsızlıktır. Ailesinden ya arkadaşlarından duyduğu bir takım yanlış bilgiler, geçmişinde yaşadığı bu kötü cinsel deneyimler nedeniyle korkular artar ve bundan kurtulmanın tek yolu mutlaka bir destek almaktır.

 

Ağrılı Cinsellik Vajinismus Nedeni Mi? İşte Cevabı

 

Cinsel ilişkide evlilikleri çıkmaza sokan bu yanılgılar arasında ilk gecede çok fazla kanama olacağı ve ağrı çekeceği söylemi en sık rastlanır. Kişinin kasılması anında yaşadığı bu acı vücudunun başka yerlerinde aynı şekilde hissedilir Özellikle ağrılı cinsellik vajinismus nedenleriarasında yer alıyor. Kadının kendini istemsiz bir şekilde kasılması gerekir cinsel birlikteliğin ağrılı şekilde gerçekleşiyor. Bu istemsiz kasılmalar nedeniyle insanın cinsel ilişkiye girmediğinden ilişki tamamlanamıyor Vajinismus sorunu yaşıyor bilmeyen kadın için ilişki gerçekleşse bile bile fiziksel olarak onlar için acı vericidir. Seçmek kadında var olan bu rahatsızlık özellikle ilk cinsel birleşmede ağrılı şekilde ortaya çıkar. Bu böyle devam ettikçe daha önce cinsel ilişkiye ve ön sevişme konusunda istekli olan kadın bir anda partnerinden soğuyor. Kimi zaman evliliğinin bitmesini dahi göze alarak eşinden tamamıyla uzaklaşıyor.

 

Vajinusmusun Sebep Oldukları

 

Vatanında oluşan yaralar, enfeksiyonlar, ya da kızlık zarı yapısı gibi altta yatan fiziksel neden vajinismus nedenleri arasındadır. Yine deneysel, taciz, tecavüz gibi kötü olaylar Vajinismus nedenleri olarak sayılabilir. Vajinismus olan hemen hemen hemen kadın ne yazık ki bunu ilk cinsel deneyimine kadar fark etmeyebilir. Bunun nedeni daha çok çalışmak için. Bu kasılmalar cinsel ilişkide olduğu gibi, ilişki aşamasında ya da kişide hayal kırıklığı ile ortaya çıkıyor.

 

Korkunun Neden Olduğu Vajinismus

 

Hastaneler bilinçaltına yerleşmiş korkuları yanlış bilgilendirmeler görmek vajinal kanalın dış bölümünde bulunan pelvik kaslarda oluşan kasılma sorunudur. Bazı cinsel işlev bozuklukları daha fazla vajinismus nedenleri arasındadır. Kişi geçmişte kötü bir cinsel deneyim ve buna bağlı olarak şiddetli bir travma yaşadıysa cinsel ilişkiye girme korkusu kaçınılmazdır.

 

Psikolojik Terapi Gerektiren Durumlar Hangileridir?

 

Daha önce vajinismus sorun yaşamış kişiler rahatsız edici bir operasyon, geçirdiğinde ya da zorlu doğumlar, cinsel taciz, tecavüz gibi bir durum değişikliği vajinismus nedenleri arasındadır. Kadın sevişme anında vajinasına penis girdiğinde kızlık zarının çok kanayacağını ya da, canının çok yandığı hissine kapılır. Beyni saran bu düşünceler nedeniyle ruhunu korku, endişe kaplar. Kişinin kasılma anında yaşadığı bu acı hissi bacaklarında ve vücudunun pek çok farklı yerinde görülebilir Fizik kaynak olan bu kasılma göre kadındaki korku duygusu çok eşlik ettiğimiz kişide psikolojik terapi gerekiyor.

 

Cerrahi Müdahale Gerektiren Durumlar Hangileridir?

 

Kadın vajinasının cinsel birliktelik için aşınmaz bir engel olduğunu düşünür. Düşüncede oluşan bu davranışla kadın cinselliği reddeder ve tedavi olana kadar bu böyle sürer. Kadın artık kendindeki bu fiziksel davranışları kontrol edemez hale gelir. Penis önündeki engelin kızlık zarı olduğunu düşünür ve kızlık zarından cerrahi yöntemlerle kurtulmak ister ve doktora başvurur. Vajinismus nedenleri fiziksel sebep ise; cerrahi uygulamak uygulamaktadır.

 

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konur?

 

Vajinismus teşhisinde kişi hemen jinekolog muayene masasına alıp muayene edilmez. Doktor tarafından yapılan jinekolojik muayenesinde vajina dıştan yapılan yapılır; kızlık zarında cinsel birleşmeyi engelleyen yapısal bir sorun var mı? Vajinismus teşhisi konulabilmesi için bu sancılı süreci fazla uzatmadan çiftler birlikte bir uzmana başvurup, yardım almanız. Yani vajinismus klinik aşamada çiftlerin cinsel yaşamlarını sekteye uğratması gibi önemli etkenlerle değil, daha çok çiftin çocuk sahibi olma arzusu ile ortaya çıkmaktadır. Kesin bir vajinismus teşhisi için gerekli kriterlerin olması gerekir. vajinismusa neden olan cinsel travmalar daha çok klinik, aşama doktorunun nedeni tüm problemleri ele alınmalıdır. Hekim tarafından yapılan jinekolojik muayenesinde vajinanın dıştan yapılan yapılır. Bunların altındaki kızlık zarında önemli bir yapısal bir sorun var mı? Buna bakılır. Vajinismus tedavisinin yapılmaması halinde kadında kendine güvensizlik cinselliğe karşı olumsuz yaklaşımlar sergilemesine neden olabiliyor. Sonuç olarak vajinismus cinsel birleşmeyi engelleyen bir, cinsel davranış bozukluğu olduğu ve kullanımı bilinçaltına yerleşmiş olan korku ve kaygıların neden olduğu bir hastalıktır. Kişinin istediği halde vajinadaki bu istemsiz kasılmalar sonucu cinsel ilişkiye giremem durumudur. Bu arada vajinismus teşhisi ile birlikte Sonuç olarak vajinismus cinsel birleşmeyi engelleyen bir, cinsel davranış bozukluğu olduğu ve kullanımı bilinçaltına yerleşmiş olan korku ve kaygıların neden olduğu bir hastalıktır. Kişinin istediği halde vajinadaki bu istemsiz kasılmalar sonucu cinsel ilişkiye giremem durumudur. Bu arada vajinismus teşhisi ile birlikte Sonuç olarak vajinismus cinsel birleşmeyi engelleyen bir, cinsel davranış bozukluğu olduğu ve kullanımı bilinçaltına yerleşmiş olan korku ve kaygıların neden olduğu bir hastalıktır. Kişinin istediği halde vajinadaki bu istemsiz kasılmalar sonucu cinsel ilişkiye giremem durumudur. Bu arada vajinismus teşhisi ile birliktevajinismusun nedenleri de tespit etmek gerekir.

 

Vajinismus Nedenlerine Göre Tedavi Yöntemleri

 

Bilişsel Terapi: Kızlık zarı, vajina ilk gece gibi cinsel ilişki çiftleri doğru bilgilendirme yapılır.

 

Davranışsal Terapi: Pelvik kaslarının kontrolünü kullanabilmenizi sağlar. Davranışsal terapi kişilere uygulamalı olarak öğrenildiğinden sonuçlar kalıcıdır. Tedavinin bu aşamada çiftleşme cinsel ilişki için izin veriyor.

 

Hipnotizma ile tedavi: Hipnoz vajinismus tedavisi oldukça etkili ve faydalı bir yöntemdir.

 

Sistematik tepkisizlik tedavisi: Hastanın istem dışı kasılmaların kendi kendini kontrol edebilme alışkanlığı kazandırılır. Vajinismus doğru tedavi prosedürü uygulanır halinde% yüz tedavisi olan cinsel hastalıktır. Vajinismus tedavisi görenler ortalama 3-4 gün gibi kısa bir süre içinde vajinismus sorununu yenebilirler. Vajinismusta tedavinin amacı sorunu ortaya çıkaran bir ya da birden fazla sebebin tespit kaldırmak ve tatminli bir cinsel yaşamın kazandırmaktır.

 


Vajinismus kadının cinsel ilişki olduğu irade dışı yani irade dışı kasılmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Kişinin cinsel birleşme sırasında vajinal kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birlikteliğin gerçekleşmesidir.

Cevabınız

  1. Esra Hocaya çok teşekkür ederim bana uyguladığı tedavi sonrası yaşadığım sorun ilişkim ve hayatım düzene girdi oldukça mutluyum Esra Hoca oldukça işinde uzman ve samimi bir Doktor.

Yorumlar Kapalı