Vajina İç Dudak Sarkması Ameliyatı


Estetik bir sorun olan ve bikini giyildiğinde sıkıntı yaratan vajina iç dudak sarkması ameliyatları basit cerrahi tekniklerle başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Labioplasti adı verilen vajinanın iç dudaklarının sarkması durumu, cerrahi müdahaleyle tedavi edilebilen bir sorundur. Genital iç dudakların küçültülmesi ve sarkmanın giderilmesini sağlayan operasyonlar asimetri sorunu için de yapılır.

Dudakların sarkması, kadının özgüvenini etkilediği gibi, partnerin küçümsemesi gibi durumlarda da sorun haline gelir. Özgüveni ciddi ölçüde azaltan kadın, cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğunu düşünerek bize başvurur. Bazen dolgu yöntemi yeterli olurken bazen de cerrahi müdahalenin uygulanması gerekir.

İç Dudak Sarkması Neden Olur?

İç dudakların sarkması sorunu, sık kilo alıp vermek, yaşlılık, menopoz ve birden fazla vajinal doğum sonucu görülebilir. Alerjenler ve cinsel ilişkide zorlama olan durumlarda iç dudakların sarkması ve derinin sallanması söz konusu olur. Menopoz sonrası dönemde çok sık görülen bu sorun, vanijal enfeksiyonlar iç dudakların sarkmasına neden olur. İç dudaklar sarktığında hastanın iç çamaşırdan belli olan deri fazlası belirgin hale gelir. Böylece sorun yaşanan durumlarda cerrahi müdahale yapılarak fazla derinin kesilmesi tercih edilebilir.

Labioplasti Ameliyatı

Kanama, enfeksiyon, iz, his kaybı, anestezik alerjik reaksiyonlar, kan pıhtılaşması gibi birçok sorun görülür. Ama tüm ameliyatlarda bu risk olduğu için ameliyat kararı veren hastaların iyi bir estetik cerrahla çalışmaları gerekir. Vajina hakkında bilgi ve deneyim sahibi cerrahlardan olan ekibimizle vajina dudağı küçültme ameliyatı yapıyoruz.

Ameliyat genel anestezi şeklinde yapılır. Dudakların kesilip fazla derinin olabildiğince alınması sağlanır. Kendinden eriyen dikişler yapıldığı için ameliyat sonrası pansumana gerek yoktur. Hastanın ameliyat bölgesinde ağrı görülebilir. Ama ağrı kesicilerle giderilecek bir durum değildir. Ortalama 10 gün içinde geçici şişlik ve ödemler yok olmuş olur. 1 ay sonrası tüm iyileşme süreci tamamlanır. Genel anestezi ile yapılacak bir operasyon olduğu için hastanın operasyon öncesinde en az 8 saat aç kalması gerekir.

Hastalarımıza adet dönemi içindeyken operasyon yapmıyoruz. Bu yüzden bu dönemler haricindeki hamile olmayan tüm kadınlara operasyon yapılması mümkün olabilir. Labioplasti operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler vardır:

  • Ameliyat sonrası hijyene devam edilmesi gerekir
  • 4 hafta boyunca deniz, küvet gibi etkinliklerden, cinsel hayattan uzak durmanız gerekir
  • Pilates ve yoga yapanlar çok esneme hareketleri ve germe hareketleri yapmamalıdır
  • En az 1 ay boyunca bölgeye ağda uygulanmamalıdır
  • Dar kıyafetlerden uzak durulmalı ve bölgeye temas edecek durumlardan kaçınılmalıdır.

Doktor Seçimi Önemlidir

Doktor seçimi son derece önemlidir. Çünkü genital estetik ameliyatları hem estetik açıdan hem de işlevsel açıdan son derece önemlidir. Operasyon genital estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. İşlem öncesi ve sonrasında genel muayene yapılarak doktorunuz tarafından bilgilendirilebilirsiniz.

Biz hastalarımızın her birinin ayrı durumu olduğunun farkındayız. Dolayısıyla her operasyonun farklı biçimde yapılmasını gerektiren bu durumu ideal hale getiriyoruz. Son derece önemli olan operasyon sürecinde hastanın beklentileri, vajinanın doğal yapısı ve operasyon öncesi sonrası iyi biçimde tasarlanmalıdır. Sonuç açısından hem fiziksel, hem de ruhsal tatmin yaşanması gerekir. Labioplasti ameliyatı yapılırken birçok kişinin vajina daralma gibi operasyonları bir arada tercih etmesi sık rastlanan durumdur. bu yüzden komplike sonuç almak açısından karma operasyonlar yapılması mümkün olur.

Rahmin Tamamen Alınması Gerekebilir

Normalde iç kısımda olan rahmin sarkması ameliyat yapılarak rahmin alınmasıyla düzeltilebilir. Doğum yapmamış olan ya da gebelik düşünen hastalarda rahim alınmadan operasyon yapılır. Böylece şikayetlerin büyük oranda giderilmesi sağlanır. Hastalarda görülme sıklığı doğum yapanlarda daha fazladır. Genelde üçten fazla doğum yapmış olan 40 yaş üzeri  hastalarda görülür. Alttan sarkan rahmin ameliyatla vajinal olarak çıkarılması, ameliyat sürecini olumlu etkilediği için sıkça tercih edilir. Vajinal histerektomi cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Bu yüzden kadınlar operasyonu tercih edebilir.

Bağırsak fıtığına neden olan rahim sarkması, bağırsakların tıkanmasına yol açtığı için dışkının toplanması sağlanır. Bu da kabızlık ve karın ağrılarına neden olabilir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Operasyon maliyeti 8 bin liradan başlamakta ve operasyonun niteliğine göre değişmektedir. Ancak sabit bir labioplasti ameliyatı fiyatı yoktur. Her hastanın durumu farklıdır ve farklı olarak değerlendirilmelidir.

Vajina gençleştirme ya da vajina yenileme adı verilen operasyonlarda başarıya ulaşmak için her hasta özel değerlendirilir. Büyük ve küçük dudakların durumu, vajina daraltma operasyonunun gerekip gerekmediği gibi birçok etken operasyonu planlarken değerlendirilir. Pubis estetiği, kızlık zarı onarımı ve vajinanın daraltılması birlikte yapıldığında fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Ortalama 30 dakika süren operasyon, 24 saat hastanede kalma gerektirir. Hastane yatışı sonrasında kısa sürede hastanın günlük yaşamına dönmesi mümkün olur. Hyaluronik asit içeren dolgular kullanılarak dudakların dolgunlaştırılması, cerrahi yöntemle kesi yapılır etin kesilmesi en etkili yöntemler arasındadır.

Mutlaka vajina cerrahisi konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılması gereken operasyon başarıyla sonuçlandığında hastanın özel yaşamına devam etmesi mümkün olabilir.

 

Leave a reply