Genital Beyazlatma Nedir

Genital beyazlatma farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilen ve genital bölgelerde vücut estetiğini olumsuz etkileyen renk değişimlerinin ortadan kaldırılmasını sağlayan tedavilerdir. Genital bölgelerde meydana gelen kararmalar sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmamakla birlikte estetik kaygıların oluşmasına sebep olarak bireyin kendisini mutsuz hissetmesine yol açmaktadır. Genital bölgelerde meydana gelen kararmalar bitkisel birtakım formüllerle bireysel olarak giderilebildiği gibi tıbbi yöntemlerle daha pürüzsüz ve beyazlatılmış bir görünüme kavuşmak da mümkün olabilmektedir.

 

Lazerle genital bölgelerin beyazlatılması son dönemlerin en popüler estetik uygulamaları arasında yer almaktadır. Labial whitening, vulvar whitening veya pudenda bleaching olarak adlandırılan yöntem estetik kaygılarını tamamen ortadan kaldıran bir yöntemdir. Dış genital alanlarda yapılan bu tür uygulamalar aynı zamanda genital alanların sıkılaştırılması ( vulva tightening) amacına yönelik olarak da yapılabilmektedir.

 

Genital Bölgeler Neden Kararır?

 

Genital beyazlatma tedavilerinin uygulandığı bölgeler farklı sebeplere bağlı olarak kararmakta, koyulaşmakta ve renk değişimlerine uğramaktadır. Kararmayı oluşturan sebepler arasında;

 

  • Ultraviyole güneş ışınları
  • Doğum kontrol hapının gebelik haricinde kullanılması
  • Polikistik over sendromu ( yumurtalık dokusu içerisinde kist oluşumu)
  • Hormonal sorunlar
  • Cilt hastalıkları
  • Genital bölgelerde yapılmış olan cerrahi müdahaleler
  • Yaşlılık
  • Genetik faktörler yer almaktadır.

 

Bazı durumlarda genital bölgelerde lazerle yapılan epilasyon uygulamaları da genital bölgelerde renk değişimlerine sebep olabilmektedir. Lazer ışığı cilt dokusu altında bulunan melanin pigementini aktive etmekte bu sebeple genital bölgede renk kararmaları ve esmerleşme meydana gelebilmektedir.

 

Lazer Tedavisiyle Genital Bölge Nasıl Beyazlatılır?

 

Genital beyazlatma yöntemlerinden biri olan lazerle beyazlatma işlemi yaklaşık 20 ila 25 dakika sürmekte, işlem öncesinde genital bölgeye sürülen anestezi etkisine sahip kremlerle ağrı hissi azaltılmaktadır. Karbondioksit lazer tedavisi olarak adlandırılan işlemde verilen lazer ışığı cildin üst yapısındaki epidermis tabakasını soyarak alttan parlak ve taze bir cildin çıkmasını sağlamaktadır. Genellikle tek seansın yeterli olduğu lazer tedavilerinde bazı durumlarda birden fazla seans gerekebilmektedir. Yapılan tedavi sonrası bireyin günlük yaşamına döndüğü bu tür tedaviler yaklaşık 1 ay içerisinde istenilen sonucun elde edilmesiyle sonlanır.

 

Kozmetik jinekolojide kullanılan farklı lazer uygulamaları mevcut olmakla birlikte genital bölge beyazlatma işlemlerinde genellikle fraksiyonel karbondioksit ve fraksiyonel erbium yağ lazer kullanımı oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

 

Genital beyazlatma farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilen ve genital bölgelerde vücut estetiğini olumsuz etkileyen renk değişimlerinin ortadan kaldırılmasını sağlayan tedavilerdir.

 

 

Lazerle Genital Bölge Beyazlatma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Genital beyazlatma tedavilerinde lazer yönteminin kullanılması sonrasında hekim tarafından reçete edilen kremlerin kullanılması yeterli olmaktadır. Beyazlatma uygulaması yapılmış olan bölgelerde birkaç gün dürebilen ödem toplanması, şişme, kızarma gibi belirtilerin görülmesi olağan bir durumdur. Bazı durumlarda geçici sürelerle kararma ve su toplanması da görülebilmektedir. Tedavi sürecinin bitiminde tedavi uygulanan bölgede cilt kendiliğinde soyulmakta ve dökülmektedir. Bunu takip eden günlerde eski cildin yerine daha canlı, parlak ve taze bir cildin geldiği görülecektir.

 

Lazer uygulamalarında uygulanan ışınların cilt altına en fazla 3-4 mm nüfuz ediyor olması sebebiyle herhangi bir risk oluşması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra adet düzensizliği veya kısırlık gibi sorunların oluşumunda herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Lazerle beyazlatma sonrası bireyde su toplanması veya şişlik gibi bir belirti görülmediği takdirde 1 haftalık süre sonunda cinsel aktivite gerçekleştirmekte sakınca yoktur.

Leave a reply