Vajina Dış Dudak Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Zamanla vajinanın şekli değişebilir ve bu durum dış dudaklarda sarkma ve hacim kaybıyla sonuçlanabilir.

 

Dış dudak sarkması nedenleri kilo verme, vücut yapısı ve zamanla görülen etkilerdir. Sık sık vajinal doğum yapmak, düzenli cinsel ilişki gibi durumlarda dış dudaklar zamanla gevşer ve hacim kaybına ulaşır. Bu durum sarkmaya neden olur. Böylece ciddi bir özgüven problemi haline gelir.

 

Hastalarımız bu şikayetlerle bize ulaştığında ilk seçenek olarak dolgu yöntemini sunuyoruz. Dolgu yöntemi tercih edilerek vajinanın kaybolan dış dudak hacmi yerine geliyor. Ancak dolgu yöntemini tekrarlamak gerekiyor. Çünkü 5-6 ay sonra uygulamanın sonucu azalmaya başlıyor.

 

Cerrahi müdahaleyle en iyi sonucu almayı sağlayan operasyonlarla, vajinanın fazla derisinin alınması sağlanıyor. Böylece kalıcı bir sonuç elde edilerek, dudakların küçülmesi sağlanıyor. Dudakların sarkık olmasının yanında bir de renginin koyulaşması gibi şikayetler beraberinde gelir. Yani operasyonda hem renk kararması hem de sarkmaların giderilmesi mümkündür.

 

Vajina daraltma, vajina rengi beyazlatma ve vajina dudak estetikleri tek bir operasyonda yapılabilir. Komplike olan bu ameliyatlar için bizimle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz. Yapılacak muayene sonucu ihtiyacınız olan uygulamanın niteliği ortaya çıkacaktır. Halk Arasında vajina daraltma olarak adlandırılan vajinoplasti ameliyatları hakkında daha fazla bilgi almak için  vajinoplasti hakkında bilinmesi gerekenler  yazımıza göz atabilirsiniz

 

Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

 

Vajinayı çevreleyen dudaklar vajinanın dışardan görünen kısmını oluşturmaktadır. Kadınlar için en önem verilmesi gereken noktalardan bir tanesi olan bu dudaklar bazı durumlarda sarkma gibi problemler meydana getirebilir. Pelvik organlar genel anlamda belirli bir süre sonra deformasyon yaşamaktadır. Genelde doğum sonrası dönemde meydana gelen bu deformasyon kalıcı problemler haline dönüşebilir. Ancak bu organlar için de birçok farklı tedavi yöntemi mümkündür.

 

Vajina Dış Dudak Sarkması Nedenleri

 

 Vajina sarkması meydana geldiği anda vücutta yer alan birçok farklı organ bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Bilhassa idrar yolu kanalları bu sarkma ile birlikte yer değiştirerek aşağı doğru inme eğilimi içerisine girer.  Buna ek olarak vücutta oluşan bir hastalık da vajina dudaklarının sarkmasına sebep olabilmektedir. Akciğer rahatsızlıkları, bağırsak problemleri, gibi hastalıklar karın içerisindeki basıncı artıracağından dolayı vajina ve iç dudakların sarkmasına neden olabilmektedir.  Buna ilave olarak kadının sürekli ve sık bir şekilde cinsel ilişki yaşaması da zamanla bu dudakların yapısında bozukluk meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda iç dudak sarkmalarının sebebi doğum olarak gösterilir. Özellikle fazla sayıda yapılan doğumlar vajinada yer alan dudakların ciddi hasar görmesine neden olur. Vajinanın cinsel ilişkiye bağlı olarak genişlemesi de bu dudakların birbirinden uzaklaşmasına ve yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.  Vajina dudaklarının tekrar düzeltilmesi için küçük çaplı cerrahi müdahaleler faydalı olabilmektedir.

 

Dış Dudaklara Dolgu Yöntemi

 

Dış dudakların hacmini kaybetmesi durumunda dolgu yöntemi tercih edilir. Dış dudak dolgusu, hyoluronik asit aracılığıyla vajinanın dudak dediğimiz kısımlarına enjeksiyon yapılmasıdır. Bu şekilde uygulama yapılarak vajinanın doğal şekline uygun bir şekil alması sağlanır. Belirli aralıklarla tekrarlanan dolgu uygulaması herhangi bir yan etkisi bulunmayan uygulamalar arasındadır. Bu yüzden birçok kişinin ilk tercihi bu uygulamadır.

 

Tıpkı diğer bölgelere yapılan dolgu işlemi gibi yarı kalıcı olan bu uygulama birçok kişinin tercih ettiği yöntemdir. Çünkü riskleri az da olsa bıçak altına yatmak istemeyen insanlar geçici dolguyu daha risksiz ve ekonomik bulmaktadır. Dış dudak dolgusu his kaybı gibi durumlar yaratmamakla birlikte, kişinin gün içinde yaptırabileceği bir uygulamadır.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Vajinaplasti

 

Operasyonla Dış Dudak Sarkmasını Tedavi Ediyoruz

 

Dış dudak sarkmasının en iyi tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale yapılarak dış dudaklardaki sarkmaların ortadan kalkması, fazla derinin alınmasıyla mümkün oluyor. Fazla deri kesilerek dikiş yapılıyor. Dikişlerin alınmasına gerek kalmadan erimeleri sağlanıyor. Eriyen dikişler sonrası 1 haftalık süre içinde hastanın normal yaşamına dönmesi mümkün oluyor.

 

Labioplasti operasyonu yaptıran hastaların dikkat etmesi gereken en önemli şey, aşırı esnemeye neden olan hareketler yapmamaktır. Çünkü zorlama yapılması halinde dikişler açılabilir. Ameliyat yapıldıktan sonra hijyene dikkat edilmesi gerekir. Pilates ve yoga yapanlar germe hareketleri yapmamalıdır. En az 1 ay boyunca bölgeye ağda uygulanmamalıdır.

 

Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

 

Dudak sarkmasının geçmesini sağlayacak bir çözüm yoktur. Çünkü kişinin yapısal özelliklerine göre değişen ve yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan  vajina dudaklarının sarkması olağandır. Kadının cinsel yaşamını etkileyen bu durumdan kurtulmak için estetik müdahale şarttır. Doğru tekniklerin kullanılması ve bilinçli hekimler tarafından operasyon yapılması durumunda tedavi başarıyla sonuçlanabilir. Egzersiz yöntemleri, kremler ya da diğer bitkisel çözümler ameliyat yerine geçmez. Tedavinin kesin olarak yapılması için cerrahi müdahale yapılabilir.

 

Genital Organ Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

 

Genital organ ameliyatları mevzubahis olduğunda çözüm alınması için hastanın mevcut durumu ve planlanan durum ele alınır. Ne şekil şikayetlerin olduğu ve çözüm önerileri tartışılır. Sonrasında ise en doğru sonucun alınmasını sağlayan operasyona geçilir. Başarılı bir işlem için dolgu ya da ameliyat tekniklerinden hangisinin seçileceğine karar verilerek hasta dolgu yapılacaksa lokal, cerrahi ameliyat yapılacaksa genel anesteziyle operasyona hazırlanır. Dış dudak büyütme ameliyatları ortalama yarım saat süren ameliyatlar olduğu için hastanın kısa bir zaman ayırmasını yeterli görüyoruz.

Sadece doktor seçiminin doğru yapılmasının tüm süreci etkileyeceği konusunun bilinmesini belirtmek istiyoruz. Doktorun vajina üzerindeki tüm dokuların işlevini bilmesi, vajinal estetik cerrahi konusunda eğitimli olması ciddi bir önem taşır.

 

Labioplasti Ameliyatı Avantajları

 

  • Labioplasti ameliyatının birçok avantajı vardır. Ama en önemlisi kısa sürmesidir. Ortalama 30 dakika sürer.
  • Dikişler kendi kendine eriyen iplerle yapılır yani pansuman ve dikiş alınması gerekmez.
  • Cinsel organın temiz tutulması dışında yapılması gereken bir tedavi sonrası uygulama yoktur.
  • Ödem ya da iltihap gibi sorunların olması son derece düşük bir ihtimaldir.
  • Ameliyat kalıcı bir çözüm bulmak isteyenler için en iyi çaredir. Çünkü cinsel hayatının olumsuz etkilendiğini düşünen birçok kişi ameliyatla kendine güvenebilir.

 

Dış dudak estetiği fiyatları, sıradan estetik ameliyatlardan daha pahalıdır. Çünkü ciddi bir deneyim gerektirir. Başarılı operasyonlar için hekim seçimini bilinçli olarak yapmanız halinde sorunsuz geçecek bu süreç sonuçta memnuniyetiniz garanti olacaktır.

 

Dış dudak estetiği ve tedavisi hakkında merak edilen birçok konuya açıklık getiren uzmanlarımız sizin için ideal bir tedavi planlayacak estetik açıdan en iyi olan şekli vermek için tedaviyi uygulayacaktır.

 

Kadınlar ve erkekler için önemli olan cinsel organlar her insanda farklıdır. Bu yüzden birinin diğerinden farklı olması kötü olduğu anlamına gelmez. Hastalarımızın bunu bilerek çözüm bulmaları on derece önemlidir.

Leave a reply