Genital Bölgede İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır

Genital bölgenin hoşa gitmeyen görüntüsünü düzelttirmek için yapılan fonksiyonel ve estetik amaçlı ameliyat sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Bu ameliyatların çoğunu, iç dudak estetik operasyonları (labroplasti) oluşturmaktadır.

 

Vajinal Deformasyon Nedenleri

 

Normal görünümde; ayakta duran bir kadında, karşıdan bakılınca küçük dudaklar, büyük dudakların iç kısmında gizlenmiş olmalıdır. Zaman ilerledikçe, kadınlar bu konuda daha özgür ve rahat bir biçimde sorunlarını dile getirip, sağlık merkezlerine başvurmakta, 18 yaşından küçüklere, genital gelişimi tamamlanmadığından, bu tür işlemler yapılmamaktadır.

 

Genital estetik ameliyatlarına, küçük dudaklardaki fazlalıkların alınmasına ilaveten, gerekli durumlarda klitoris üst ve alt ve üst yan taraflarındaki görüntü bozukluğu yapan kısımların alınması da cerrahi işlemlere eklenmektedir. Bu ameliyata kombine (birleştirici) labroplasti ameliyatı denilmektedir. Böylelikle hem iç dudaklar küçültülmekte hem de klitoris, vajina girişine daha yakın ve yapışık bir hal almakta, daha sıkı, pürüzsüz ve yatay bir hale getirilmektedir.  Kombine labroplasti ameliyatında, gerek duyulursa aşağıda belirtilen bölgeler düzeltilebilmektedir.

 

Kombine Labroplasti Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

 

Labroplati ameliyatında vajinal düzeltme işlemi yapılmakta, bölgede oluşan deformasyon veya sarkmalar, operasyonla daha estetik bir görünüm kazanmaktadır.

Labroplasti ameliyatının ilk aşamasında, iç dudakların fazlalık olarak alınması gereken kısımları, cerrahi kalemle belirlenir. Cilt fazlalıkları alındıktan sonra, dokular çok ince dikişlerle birleştirilmektedir. Genital bölge, mekanik travmalara maruz kalan, renkli bir bölgedir. Bu ameliyatta kullanılacak dikişlerin çok kalın olmaması gereklidir. Çünkü bu bölgenin dokusu gereği, kalın dikişler estetik olarak kötü bir görüntü oluşmasına sebep olur. Kalın ipler çekilme, gerilme ve kırışıklık oluşmasına sebep olabilir. Diğer yandan da mekanik travmalara maruz kaldığı için çok ince ve güçsüz iplikler kullanmak da yanlış olacaktır. Bundan dolayı, genital bölge estetik ameliyatlarında ince ama kuvvetli iplikler kullanılmalıdır.

 

Labroplasti Ameliyatı Öncesi

 

Ameliyat öncesi muayenesinde klitoris gövdesi ve özellikle de klitorisin baş kısım pozisyonu dikkate alınmalıdır. İç dudaklar, klitoris, klitoris gövdesinin açısı, klitoris üst ve yan tarafında kalın ve fazlalık olan bölümler, büyük dudaklar; hepsi birlikte değerlendirilmeli, sorunun ne olduğu analiz edilip, ameliyat öncesi hangi bölgelerin düzeltileceği hastaya anlatılmalıdır. Ameliyat hem lokal hem de hastanın isteği doğrultusunda, genel anesteziyle de yapılabilmekte; 3-4 saat sonrasında hasta taburcu edilmektedir. Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşmaması ve hastanın ameliyat sonrası süreci rahat geçirebilmesi için, antibiyotik, krem ve ağrı kesici kullanılmalıdır.

 

Labroplasti ameliyatının ilk aşamasında, iç dudakların fazlalık olarak alınması gereken kısımları, cerrahi kalemle belirlenir. Cilt fazlalıkları alındıktan sonra, dokular çok ince dikişlerle birleştirilmektedir.

 

 

Labroplasti Ameliyatı Sonrası

 

Ameliyat ortalama 45 dakika sürüp, hasta aynı gün, günlük hayatına devam edebilmektedir. Bölgenin kuru ve temiz tutulması iyileşmeyi hızlandırarak, dikişlerin iltihaplanmasını önleyecektir. Deniz, havuz, küvet ve jakuzi gibi nemli ortamlardan 4 hafta kaçınılmalıdır. Sakıncalı ve vücudu zorlayacak hareketlerden kısa bir süreliğine de olsa mutlak suretle uzak durulması gerekmektedir.

2 Cevap

  1. Ya bu konu sürekli aklımda olmasına rağmen bir türlü gündeme alamıyorum çok üzücü gerçekten sebebin vakitsizlik olması Esra hanımında methini duydum bu konuda alanında çok başariliymis.

Leave a reply