Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Labioplasti ameliyatı, vajinada oluşan deformasyon sonucu psikolojik sorunlara neden olan haller için yapılmaktadır.

 

Cinsel hayatta güvensiz hisseden kadınlar, labioplasti operasyonu yaptırarak sarkmış dudakların toparlanmasını ya da dolmasını sağlayabiliyor. Mutsuz bir cinsel hayata neden olan ve dış görünüm için sıkıntı yaratabilen dış dudakların sarkması, cerrahi olarak tedavi edilebilen bir sorundur. Sağlık açısından soruna neden olmamakla birlikte, estetik kaygılar açısından son derece önemlidir.

 

Labioplasti ile sarkan iç dudakların iç kısma sokulması aynı zamanda da dış dudaktaki deri fazlalığının kapatılması hedeflenir. Böylece fazla deriler toparlanarak vajinada küçültme sağlanmış olur. Vajen bölgesinin normalden daha sarkık olmasına neden olan bu durum, vajina küçültme operasyonu adı verilen operasyonla düzeltilebilir. Sık tercih edilen genital estetik ameliyatlar labiumların düzeltilmesiyle kısa sürede yapılır.

 

Operasyonlarda his kaybı olup olmadığı sorusu da sık sorulan sorulardan biridir. Dudakların cinsel birleşmede yeri olmadığı için kesi yerindeki hassasiyet ve his kaybı normaldir. Ancak klitorise müdahale edildiğinde yaşanan his kaybı aşırı hassasiyetle karıştırılabilir. Ameliyatların dikiş yerleri dışında hassasiyet ya da his kaybı görülmesi kalıcı da olabilir. Bu durum cinsel yaşamı etkilemez.

 

Labium Minus

 

Labium minus denilen küçük dudaklar da bu operasyon dahilinde normale döndürebilir. Klitorisi doğal biçimde örtmesi gereken iç dudakların dışarı sarkması, kişinin cinsel yaşamında sıkıntılara neden olur. Aynı zamanda hijyen problemleri de bu sorunun beraberinde gelir. İlerleyen sorunlarda sarkmanın artması halinde operasyon gerekebilir.  Güvenilir bir çözüm bulmak istediğinizde hekimlerimize muayene olarak labioplasti hakkında detaylar öğrenebilirsiniz.

 

Bu durum küçük dudakların olması gerekenden büyük olmasıdır. Kazalar, doğum travmaları ve aşırı zayıflık gibi durumlarda vajina iç dudaklarının olması gerekenden büyük hale gelmesi mümkün olur. Bazen küçük dudakların ikisinin birbirinden farklı olması gündeme gelir. Böyle şikayetlerde de labium minus küçültme ameliyatları yapılarak toparlanma sağlanır.

 

Labium Majus

 

Dış dudaklar söz konusu olduğunda ise labium majus durumundan söz edilir. Dar kıyafetler ve bikini giyerken rahatsızlık yaratan dudakların küçültülmesi ya da sarkma varsa toparlanması istenir. İlişkide ağrılara neden olan bu durum vajinal enfeksiyonların da artmasına neden olabilir. Böylece cerrahi ameliyat yapılarak normal boyutlara ulaşması sağlanır.

 

Genital dudakların sarkması sorunu sadece doğum ve ilerlemiş yaşla ilgili değildir. Genç kızlarda da bu tür durumlar sıkıntılara neden olur. Evlilikten kaçınmaya yol açabilen bu sorunun bekarete bir etkisi olmadığı için bakirelerde de yapılması mümkün olur. Vajinoplasti operasyonları cinsel soğukluk gibi psikolojik süreçleri de etkiler. Bu yüzden her kadın ameliyat için uygun birer hastadır.

 

İç Dudaklarda Genişlik Neden Oluyor?

  • Kişilerde genetik olarak vajinal bağ dokusunun elastik olmaması
  • Yaşa bağlı sarkma ve gevşeme durumlarının olması
  • Vajinal doğum nedeniyle vajinanın yıpranması (çok sık doğum yapan kadınlarda daha sık görülür)
  • Vajinal enfeksiyonların sık sık tekrarlanması
  • Vajinaya parfüm, şampuan gibi kimyasalların temas etmesi
  • Menopoz sonrası sarkmalar ve büyüme görülmesi
  • Aşırı uyarma nedeniyle dudaklarında miktarının artması
  • Aşırı kilo kaybı ve sık kilo alıp verme, ani kilo artışları
  • Aşırı cinsel ilişki ve cinsel travmalar
  • Kişinin obezite tedavisi sonrası 30 ve üzerinde kilo vermesi

 

Kilo verme sonucu oluşan sarkmalar tüm vücudu etkiler. Ameliyat edilerek toparlanması en hızlı ve kesin çözümü sağlar. Ancak ameliyat sonrası hastanın yeniden kilo almaması ve egzersizlerle kilo verme sürecinin desteklenmesi gerekir. Kilo kontrolünün sağlanması gereken durumlarda sonuçlar dikkate alınmalıdır.

 

Sık sık cinsel birliktelik yaşayanlarda sarkmanın görülmesi normaldir. Ancak daha çok travmalar bu durumu tetiklemektedir. Mesela doğum da bir travma olduğu için bu süreçte vajinoplasti operasyonlarının gerekip gerekmediği kişiye göre değişmektedir.

 

Operasyonun Riskleri Var MI?

 

Cinsel organlar, üreme için gereken organlardır. İnsanların cinsel dürtülerini ve haz almalarını sağlayan bu organlarda diğer kişilerle kıyaslamalar sık yapılır. Erkeklerde de kadınlarda da cinsel organların boyutu ve görüntüsü konusunda tartışmalar yaşanır. Normal işlevini yapamayan ve estetik açıdan normale yakın olmayan durumlar ise tedavilerle normale döndürülür. Vajina estetiği de penis estetiği de cinsel organın işlevini yitirmeden normal görünüme ulaşmasını amaçlar.

 

Genel anestezi  yapılarak başarılı sonuçlar alınan vajina estetiği ameliyatları, cerrahi olarak yapılır. Bir diğer konu olan dolgu yöntemi de vajina dudaklarının sarkmasını önleyecek etkiler arasındadır.

 

Operasyonun adet döneminde yapılmaması gerekir. Genel olarak hastanede yatış gerektirmediği için bir gün önceden hasta hazır hale gelebilir. Anesteziye bağlı olarak pıhtılaşma gibi sorunların görülmesi riskine karşı hastanın bilgilendirilmesi gerekir. İç dudak ya da dış dudakların herhangi birinde asimetri ve şekil bozukluğu, büyüme ya da normal dışı görünüm olması normaldir.

 

Doktora başvurarak gereken tedavi yönteminin başarılı biçimde uygulanması mümkündür. Vajina estetiği alanında uzman olan cerrahlarımız, bu operasyonu başarılı biçimde yapabiliyor. Labioplasti ameliyatı videosu izlediğinizde zor gibi görünen tüm süreç en fazla 1 saatlik zaman diliminde gerçekleşmektedir.

 

Leave a reply