Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Toplumda zaten sorunlu olan cinsel hayat ve bu konudaki bilgi eksikliği içinde vajinoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir konusunu ele almak yararlı olacaktır.

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu çeşit cerrahi müdahaleler artık doktorlar tarafından tekniği oturmuş sayıldıkları için vajinoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir konusu içinde fazla risklerden söz edilmemektir.

 

Vajinoplasti Nedir?

 

Tıp literatüründe vajinoplasti olarak geçen ameliyatlardır kısaca vajina daraltma operasyonlarıdır. Fazla veya zor doğumlardan, ilerleyen yaştan, menopoz döneminden veya aşırı kilo alma veya verme gibi nedenlerden esnekliğini kaybeden vajinanın daraltılma işlemidir. Cinsel organın arka kısmından bir parça (mukoza dokusu) alınır ve vajina kanalı küçültülür. Amaç cinsel ilişkide daha çok zevk alınması ve sürtünme sonrası gelen orgazm hissinin iki taraf için de çoğaltılmasıdır. Kadınlarda daha kaliteli cinsel ilişkinin yolunu açan bu operasyonlar sonucu doğal olarak erkekler de daha iyi bir cinsel hayata kavuşurlar. Evliliklerde büyük huzursuzluklar yaratan cinsel sorunların bir bölümü bu şekilde ortadan kalkmış olur. vajinoplasti ameliyatları bu açıdan cinsel mutluluğu getiren estetik müdahaleler olarak düşünülmelidir.

 

vajinanın daraltılmasına neden gerek duyuluyor gibi bir soruya yanıt vermek için doğumlardan bahsetmek gerek. Doğum sırasında bebeğin başı çıkarken vajinada küçük yırtıklar oluşur ve vajina girişi bebek için genişler. Sonrasında büyük dudaklar vajina girişini kapatamaz hale gelir ve giriş açıkta kalır. Bu durum doğum sayısına bağlı olarak yenilenip durur. Sonuçta kadın cinsel organı olan vajina deforme olur, esnekliğini kaybeder. Oysaki vajinanın sıkılığı cinsel ilişki sırasında, tatmin açısından önemlidir.

 

Yaşanabilecek Risk Neredeyse Yoktur

 

Özellikle son yıllarda çok talep gören, sıkça yapılan ve bu yüzden adeta kolaylaşan ve tekniği oturan vajinoplasti operasyonları da ne olursa olsun sonuçta bir ameliyattır. Bu yüzden kanama, enfeksiyon sertlik taşıyan yara izi gibi risklere yol açabilir fakat bu durumlar çok seyrek görülür. Sayılanlar içinde en önemli olan enfeksiyon tehlikesidir, çünkü vajina kadın anatomisindeki yeri itibariyle boşaltımı sağlayan anüs ve idrar çıkışını sağlayan uç bölge ile birliktedir. Bu sebeplerden yaşanabilecek enfeksiyon tehlikesi ameliyat sonrası verilen antibiyotikler ile kontrol altına alınır.

Bu durumlarda vajinoplastiminimum kavramını da duyabilirsiniz. Kelime söz konusu risklerin en az indirgenmesi durumudur. Vajinoplasti operasyonlarının nasıl yapıldığı konusunda detaylı bilgi almak isterseniz vajina daraltma nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası

 

vajinoplasti ameliyatı sonrası yapılması gerekenler konusu içinde en başta söylenecek olan en az bir buçuk ay cinsel ilişkiden uzak durulması gerektiğidir. Bu husus doktor tarafından kesinlikle derecesinde vurgulanacaktır. Ek olarak bu süre içinde kadının tampon gibi sert cisimlerden kaçınması öğütlenir. vajina herhangi bir sert temas yaşamamalıdır.

 

En önemli konu tuvalet temizliğinin sağlanması ve hijyene dikkat edilmesidir. Ayrıca iyileşme süresince kabız olmamanız iyidir. Bu yüzden sulu beslenmeye dikkat edin. Yaranın çabuk iyileşmesi açısından vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar alın. Gene en az bir ay süreyle deniz veya havuza girmeyin.

 

Ağrı hissedilmesi ameliyatlar sonrası karşılaşılan en büyük şikâyettir, buna rağmen hasta iki üç gün içinde rahatlıkla yürüyebilir. vajina daraltma operasyonu sonrası dikişler ne olacak konusunda ise endişelenmeye hiç gerek yoktur. Operasyon sırasında vajina dokusu kat kat dikilir, içteki dikişler zaten görülmezler, ayrıca dışarda yapılan estetik dikişler de zaman içinde, birkaç haftada kendi kendine eriyip gidecektir. Zamanlama konusunda ise hastalara genellikle Cuma veya Cumartesi günü öğütlenir, sonuçta vücut Pazartesi günü işe gidebilecek şekilde kendini toparlayacaktır. Fakat gene de dikkatli hareket etmelisiniz. Spor yapmaktan birkaç gün vazgeçin.

 

Bu arada eklenmesi gereken hususlardan birisi de vajina daraltma ameliyatı sırasında vajinada doğuma bağlı olarak oluşan yaraların iyileşirken bıraktığı kötü izlerin (epizyo skarlar) isteğe bağlı olarak ortadan kaldırılabildiğidir.

 

Vajinoplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Daraltılmış vajinanın sonradan yaşanacak doğumları etkileyip etkilemediği de sıkça sorulan sorular içindedir. Eğer yeniden çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız önce doğumu yapın. Ameliyat kararınızı daha sonraya bırakın. Çünkü bu estetik müdahaleyi daha çok 50 yaş üstü kadınlar isterler. Hatta bu konuda üst yaş sınırı yoktur. Henüz doğurganlık vasfındaysanız hayatınızı yaşayın, ameliyat kararınızı erteleyin.

 

Sıkça sorulan bir başka soru da kızlık zarı ile ilgilidir. vajina daraltma operasyonları kızlık zarı veya bekaret ile ilgili değildir. İsterlerse bakire hanımlar bile bu ameliyatı olabilirler. Bu durumda zaten doktorunuz daha çok bir şekil bozukluğu olduğunu düşünecek, konu estetik olmaktan çıkacak ve fizyolojik ihtiyaç haline gelecektir.

 

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları

 

Doğal olarak merak edilen konular içinde vajina daraltma ameliyatı fiyatları da var. Bu operasyon ülkemizde özel kliniklerde yapılmaktadır. Önceden doktordan randevu alıp görüşmeye gittiğinizde bu konu da şüphesiz gündeme gelecektir. (Bu arada konusunda uzman hekimlere başvurmanız gene kesinlikle önerilen bir husustur.) Estetik cerrahi eğer hastanın sağlığı açısından zorunlu değilde devlet hastanelerinde yapılmamaktadır. Özel sağlık sigortaları bile zorunluluk şartı ispat edilmedikçe estetik operasyonları kapsamaz.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Vajinoplasti

Leave a reply