Rahim Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rahim Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Hem estetik hem de fizyolojik bir sorun olan rahim sarkması ameliyatı hastanın kararıyla cerrahi olarak yapılır.

Pelvik kaslarının zayıflaması rahim sarkması sorununa neden olur. Rahim vajinaya doğru kayar ve idrar yaparken, dışkılama sırasında aşağıya sarkabilir. Bu durum hastanın sosyal yaşantısını tehlikeye sokar. Bir ya da birden fazla vajinal doğum yapan hastada bu sorunun görülmesi sık rastlanan şikayetlere beden olur.

Ağrı, sancı ve ağırlık hissiyle dikkat çeken hastalık ilerlediğinde vajinadan rahmin sarkması çok can sıkıcı bir durum haline gelir. Hafif durumlar tedavi gerektirmezken, ağır durumlarda cerrahi müdahale şarttır. Rahim sarkmasında tedavi yöntemi cerrahidir. Başka türlü tedavi yapılmamaktadır.

Rahim Sarkmasına Neden Olan Durumlar

Orta ve şiddetli rahim sarkması sorunu yaşayanlarda, idrar kaçırma ve kabızlık başta olmak üzere birçok sağlık sorunu da beraberinde gelir. Hastaların şikayetleri genelde pelvis bölgesindeki ağırlık ve çekilme hissidir. Sanki rahim aşağı doğru düşüyor gibidir.

  • Cinsel ilişkide sorunlar
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının sürekli hale gelmesi
  • vajinadan doku çıkması
  • İdrar kaçırma
  • Kabızlık

Rahim sarkmasının nedeni, pelvik sistemi koruyan bağ ve kasların zayıflamasıdır. Bu nedenle yaş aldıkça insanlarda görülen östrojen azalmasına bağlı olarak gelişir. Çünkü pelvik kasların zayıflaması östrojenin azalmasına bağlıdır. Aynı zamanda birden fazla vajinal doğum yapan kadınlarda bu kasların sarkması sık görülür. Bağırsaklar ve mesane sarkması, bu durum beraberinde görülebilir.

Rahim Sarkması Ameliyatı

İdrar kaçırma sorununun testi için uygulanan ürodinamik test mesanenin çalışma sistemini etkiler. Hastanın tuvaletini yaparken vajinasından bir şey sarktığını görmesiyle ortaya çıkar. Bu sarkan rahimdir. Rahmin alınması ya da kas bağlarının güçlendirilmesi sağlanmalıdır.

Vajinadan ya da karından kesi yapılarak cerrahi operasyon genel anestezi altında yapılır. Hastanın kendi dokularından bir bağ yaratılarak rahmin toparlanması sağlanır. Robotik cerrahi konusunda başarılı sonuç veren bu operasyon bir konsol yardımıyla gerçekleştirilir. Yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılarak eş zamanlı uygulama yapılır ve rahim yakın dokuları bağlantıları onarılır.

Açık cerrahi ise karından kesi açılarak uygulanır. Rahim komple çıkarılarak hastanın sorunun çözülmesi hedeflenir.

Bir diğer yöntem olan robotik histerektomi ise birkaç küçük kesi yapılarak gerçekleşir. Hekimlerin en iyi çalıştıkları sistem olan bu operasyonlar, hareket özgürlüğü sağlar.

Obezler de Risk Altında

Obezite, kronik kabızlık ve akciğer hastalığı olanlarda rahim sarkmasının görülme sıklığı fazladır. Vücutla da ilgili olan bu durumun kontrolünün sağlanması için sağlıklı beslenmek ve hareketli yaşam, kasların korunmasını desteklediği için önemlidir.

Kilo verildiğinde de sarkmaların görülmesi olası bir durumdur. Vajina gibi rahim de sarkabilir ve bu durum rahatsızlık verecek boyutta geldiğinde kas ve dokular gevşemeye müsaitse sorunlara neden olur. Gelişen teknolojik sistemler sayesinde çok daha basit bir hale gelen operasyonlardan korkulmamalıdır. Çünkü başarı oranı bir hayli fazladır. Her hasta ameliyat tercih etmeyebilir.

Rahmin Tamamen Alınması Gerekebilir

Normalde iç kısımda olan rahmin sarkması ameliyat yapılarak rahmin alınmasıyla düzeltilebilir. Doğum yapmamış olan ya da gebelik düşünen hastalarda rahim alınmadan operasyon yapılır. Böylece şikayetlerin büyük oranda giderilmesi sağlanır. Hastalarda görülme sıklığı doğum yapanlarda daha fazladır. Genelde üçten fazla doğum yapmış olan 40 yaş üzeri  hastalarda görülür. Alttan sarkan rahmin ameliyatla vajinal olarak çıkarılması, ameliyat sürecini olumlu etkilediği için sıkça tercih edilir. Vajinal histerektomi cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Bu yüzden kadınlar operasyonu tercih edebilir.

Bağırsak fıtığına neden olan rahim sarkması, bağırsakların tıkanmasına yol açtığı için dışkının toplanması sağlanır. Bu da kabızlık ve karın ağrılarına neden olabilir.

İdrar Torbasının Sarkması

İdrar torbasının sarkması söz konusu olduğunda ciddi sorunlar yaşanabilir. Öksürme ya da hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırma şikayetleriyle hastalar karşımıza çıkıyor. Kabızlık ve idrar kaçırma gibi durumlarda yaşam kalitesi de olumsuz etkilenir. Bu durumun düzeltilmesi için detaylı bir muayene yapılmasına gerek kalmadan hastanın şikayetinden durumu anlayabiliriz. Teşhis sonrası operasyon yöntemlerinden hangisinin tercih edileceğine karar verilerek hastaya cerrahi müdahale yapılır.

Vajinadan Rahim Alınması

Vajinadan rahim alınması operasyonları, ameliyat izi kalmaması ve iyileşme süreci hızlı olduğu için tercih edilir. Yumurtalıklar ve rahmin tamamının vajinadan alınması mümkün olabilir. %90 oranında başarıyla sonuçlanan bu ameliyatlar, orta hat kesisi ve ileri derece karın yapışıklığı durumlarında tavsiye edilmemektedir. Vajinadan alınması en sık tercih edilen operasyon olmakla birlikte, bazen de sezaryen kesisi yapılarak rahmin üst kısmının alınması sağlanır. Böylece serviks bırakılarak diğer kısım alınmış olur. Kanama, miyomlar, over kistleri ve jinekolojik kanserlerde de bu şekilde rahmin alınması gerekebilir.

Karından Rahmin Alınması

Karından rahmin alınması sezaryen kesisi şeklinde kesi yapılarak uygulanır. Hastanede kalış süreci uzun olduğu için bu operasyon için birkaç günlük nekahat devresi gerekebilir. İyileşmek için gereken sürenin yanı sıra ağrı oluşabileceğinden kapalı yöntemlerin daha sık tercih edildiği bilinmelidir. Robotik sistemler yaygın hale geldiği için bu tür operasyonlarda daha sık kapalı teknikleri uyguluyoruz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir